Skaly a piesky

 

 

Pozornosť si zasluhuje aj vegetácia obnažených skál. Na výslnných, teplých a suchých stanovištiach môžeme vidieť kosatec nízky 

skalné ruže, nátržník piesočný, palinu poľnú, medničku sedmohradskú.

         Na zatienených a chladnejších stanovištiach sa vyskytujú spoločenstvá papraďorastov, napr. slezinník červený, sladič obyčajný, ale i vzácnejšie sa vyskytujúci slezinník severný.

Medzi prirodzené skalné biotopy zaraďujeme kamenné moria. Významnými človekom vytvorené skalné biotopy sú kameňolomy. Z rovnokrídlovcov na suché, skalné biotopy resp. biotopy pionierskych stanovíšť sa viaže koník modrokrídly. S jaštericou múrovou sa stretávame na výslnných prirodzených alebo človekom vytvorených (kameňolomy, zrúcaniny hradov) skalných útvaroch. Z hadov užovka hladká inklinuje najviac k výslnným skalným biotopom, k skalným stepiam. Výr skalný. Z je zriedkavým ale typickým hniezdičom územia. Medzi významné ornitologické zistenia patrí výskyt snehárky vrchovskej na Hrade Šomoška koncom roka 2009 a začiatkom roka 2010. Tento zaznamenaný výskyt druhu v území sa stal prvým potvrdeným výskytom druhu v MR a štvrtým na Slovensku po roku 1950. Pri skalných biotopoch treba spomenúť aj nekrasové jaskyne z ktorých sa v chránenom území vyskytuje 41. Z pavúkov v jaskyniach Cerovej vrchoviny dominuje Meta temnostná. Na Slovensku len z územia Cerovej vrchoviny je známy výskyt kosca Holoscotolemon jaqueti, ktorý obýva chladnejšie biotopy, jaskyne, okolie vchodov do jaskýň a skalné pukliny. Pravidelne sa v týchto jaskyniach vyskytujú aj netopiere, najčastejšie podkovár malý. V blízkosti Stĺpovej jaskyne na Pohanskom hrade sa potvrdil aj výskyt netopiera nymfinho.     

Na plochách s obnaženým pôdnym povrchom predovšetkým na pieskoch môžeme vidieť druhovo chudobné, avšak veľmi zaujímavé, rozvoľnené pionierske spoločenstvá s čistecom rovným, rezedou žltou, zbehovčekom chijským a suchokvetom ročným, černuškou roľnou a ránhojom horským. Zvlášť významný je výskyt ľanu chlpatého hladkastého , panónskeho endemitu. Nachádzajú sa tu takmer všetky lokality známe zo Slovenska

 

V pieskových biotopoch nachádza vhodné podmienky pre život z pavúkov aj strehúň balkánsky , ktorý v území má severnú hranicu svojho rozšírenia. Samce stepníka  červeného patria medzi najkrajšie pavúky našej fauny. Včelárik zlatý je typickým hniezdiacim druhom Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina. Väčšinou hniezdi koloniálne v pieskovniach, v kolmých pieskových stenách.

 

 

V území CHKO je množstvo pasienkov poznačených prenikaním ruderálnych druhov spôsobeným predovšetkým absenciou tradičného obhospodarovania. Na mnohých lokalitách sa invázne a ruderálne druhy šíria z krmovísk poľovnej zveri.