Lúky a pasienky

 

    Z pasienkov sú na pieskoch najrozšírenejšie xerotermné (sucho-teplomilné), v minulosti extenzívne (občasne) využívané pasienky. Tvorené sú rôznymi druhmi kostráv, nízkymi ostricami a ometlinou. Z bylín sa typicky vyskytuje podkovka chochlatá, vičinec vikolistý a kozinec vičencovitý. V súčasnosti je množstvo takýchto biotopov opustených, bez prepásania hospodárskymi zvieratami, a tieto pasienky postupne zarastajú náletovými drevinami (trnka, ruža, hloh, borievka), z tráv prevláda  mrvica peristá alebo fúzatka prstnatá. Opustené pasienky sa tu pomaly vyvíjajú smerom k porastom borievky obyčajnej.

 

 

Práve na takýchto lokalitách je najväčšia koncentrácia chránených a ohrozených rastlinných druhov, ako sú poniklec veľkokvetý, hlaváčik jarný, veternica lesná, vstavač purpurový, vstavač trojzubý...

 

kosatec dvojfarebný, poniklec lúčny český...

Z chrobákov je pre obhospodarované pasienky územia typický viničiar čierny ...

lajniak starostlivý, alebo lajniak skarabeusovitý, ktoré sú reprodukciou viazané na výkaly hospodárskych zvierat. Pre prežitie stepných (pasienkových) druhov v území je nevyhnutne potrebné zachovanie tradičného obhospodarovania týchto plôch v budúcnosti. Bez toho sa populácie väčšiny druhov dlhodobo nebudú môcť zachovať. Z veľkého počtu denných motýľov je územie CHKO Cerová vrchovina jedno z najvýznamnejších území na Slovensku pre stepné druhy modráčikov – napr. modráčika Oziris, modráčika hnedého, modráčika Rebelovho a modráčika ranostajového. V Cerovej vrchovine sa nachádza aj najsilnejšia populácia modráčika čiernoškvrnného na Slovensku. Askalafus škvrnitokrídly je významný mediteránny prvok sieťokrídlovcov. Ďalším vzácnym druhom exotického sieťokrídlovca je pamodlivka dlhokrká, nájdená na suchej lesostepnej stráni. Jašterica bystrá a  zriedkavejšia jašterica zelená sa vyskytujú na suchších trávnatých stráňach, na skalných stepiach, na okrajoch riedkych lesov a vo viniciach. Typickým vtáčím druhom pasienkov so solitérmi väčších stromov je dudok chochlatý. Hniezdi vo väčších počtoch už len tam, kde na viacerých miestach intenzívne prebieha chov zvierat. Škovránok stromový je hniezdičom čiastočne zarastených pasienkov stromami a krovinami, väčších lesných čistiniek, riedkych okrajov lesov. Slivkou trnkovou, ostružinou černicou a ružou šípovou zarastené pasienky sú hniezdiskom penice jarabej  a strakoša červenochrbtého. Územie Cerovej vrchoviny je aj genefondovou lokalitou sysľa pasienkového na Slovensku.

Živnejšie stanovištia osídľujú mezofilné pasienky a spásané lúky s tomkou voňavou, hrebienkou obyčajnou a lipnicou lúčnou. Z bylín sa v takomto spoločenstve masovo vyskytuje napr. vstavač obyčajný

 

na lokalite Veľké Klčovisko. Na mezofilných lúkach môžeme vidieť aj križiaka pruhovaného, z motýľov napr. ohniváčika modrolesklého a ohniváčika zlatobyľového.

Menej časté sú nížinné a podhorské kosné lúky s ovsíkom obyčajným a psiarkové aluviálne lúky s psiarkou lúčnou a kostravou červenou, ktoré sa vyskytujú len sporadicky na alúviách potokov a v terénnych depresiách. Z denných motýľov medzi typických predstaviteľov tohto biotopu radíme ohniváčika veľkého , ktorý je zároveň druhom európskeho významu. Z pavúkov vlhkých lúk môžeme spomenúť druh Pirata hygrophilus. Z rovnokrídlovcov sa na vlhkých lúkach  vyskytuje aj ohrozená kobylka šúrová a koník žltopásy. Lúky sú potravným biotopom aj pre bociana bieleho, ktorý sa tu vo väčších počtoch objavuje hlavne pri kosbe lúk. Tieto spoločenstvá sa prelínajú so spoločenstvami vlhkých lúk podhorských oblastí so záružlím močiarnym.