Medzinárodná environmentálna súťaž "Spoločne chráňme prírodu"
21.06.2013 07:59Dňa 7.6.2013 sa konal 8.ročník medzinárodnej environmentálnej súťaže „Spoločne chráňme prírodu“. Environmentálnu súťaž s viacročnou tradíciou organizujú každoročne pracovníci Štátnej ochrany prírody, Správy Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina a Bukki Nemzeti Park Igazgatóság, Nógrádi Tájegység na základe vykonávacieho protokolu medzi dvoma organizáciami. Na súťaži sa zúčastnia vždy trojčlenné družstvá z každej prihlásenej školy z územia CHKO Cerová vrchovina a Tájvédelmi Korzet Karancs-Medves (CHKO Karancs-Medves), Tájvédelmi Korzet Keleti-Cserhát (CHKO Keleti-Cserhát). Študenti 5. až 9. ročníkov základných škôl si preskúšavajú svoje vedomosti o rastlinných a živočíšnych druhoch a ich biotopoch, geologických výtvoroch a javoch, miestnych chránených územiach a ekológii. Lokality súťaže sú každoročne na inej, z hľadiska ochrany prírody a krajiny významnej lokalite, z dôvodu lepšieho spoznania územia súťaž sa koná vždy vonku v prírode, na čerstvom vdzuchu raz v chránenom území na Slovenskej a v ďalšom roku na území Maďarskej republiky.
Tohto roku sa súťaž konala v obci Šámšonház (Sámsonháza) v Maďarskej republike na území TK Keleti-Cserhát. V obci Šámšonház slovenská národnosť predstavuje 50 % obyvateľstva. Lokalitou súťaže bol kameňolom západne od obce, ktorý je významnou geologickou lokalitou TK Keleti-Cserhát, zároveň aj jednou z najvýznamnejších geologických náučných lokalít Novohrad-Nógrád Geoparku v Maďarskej republike. Csűd-hegy je významným miestom výskytu teplomilnej flóry a fauny, a zároveň je najvyšším vrchom v okolí obce
Tohtoročnej súťaže sa zúčastnili trojčlenné družstvá zo štrnástich škôl (42 žiakov) Zo Slovenska bolo päť družstiev (ZŠ Fiľakovo, Mláďežnícka, ZŠ Gemerský Jablonec, ZŠ Hostice, ZŠ Radzovce, ZŠ Vajanského Lučenec). Po privítaní účastníkov a predstavení programu súťaže sa deti zoznámili s náučnou geologickou lokalitou - bývalým kameňolomom pri obci. Po preštudovaní náučných panelov sa deti spolu s učiteľmi a pracovníkmi ochrany prírody presunuli k smerom obci, kde sa nachádzali ďalšie dva informačné panely.
Súťaž pokračovala v spoločenskom dome dediny testom. Príjemné prostredie, čaj a príjemná atmosféra napomáhali pri sústredení na vyplnenie otázok. Napriek tomu, že sme sa nachádzali na území Maďarska, jazyková bariéra bola odbúraná pretože informačné panely, vysvetlenia a otázky boli dvojjazyčné. Po vyplnení testu organizátori súťaže a miestna samospráva pripravili pre účastníkov obed, po ktorom nasledovalo vyhodnotenie súťaže.
S-CHKO Cerová vrchovina hodnotí vedomosti všetkých žiakov zúčastnených družstiev veľmi vysoko. Dôkazom blízkeho vzťahu žiakov ku prírode a jej ochrane sú získané vysoké počty bodov. Ak tohto roku sa dakomu nepodarilo to najlepšie ocenenie v ďalšom roku na inej lokalite vždy má šancu sa umiestniť ešte lepšie. Podstatnejšie je to, že absolvovaním tejto súťaže na rôznych od seba vzdialených lokalít deti majú možnosť postupne hravou formou spoznávať prírodné hodnoty širšieho územia, vytvoriť si a uzatvárať priateľstvá aj cez hraníc bezohľadu na jazykové rozdiely.
V roku 2013 na prvých troch miestach sa umiestnili: ZŠ ul.Vajanského, Lučenec (SR) – prvé miesto, Ságujfalui Általános Iskola (ZŠ Ságújfalu,MR) - druhé miesto, ZŠ ul.Mláďežnícka s vyuč.jazykom maďarským, Fiľakovo (SR)- tretie miesto.Okrem vecných cien a darčekov, prvé dve družstvá získali aj možnosť absolvovania Exkurzie v roku 2014 na vybraných lokalitách ochrany prírody susedného štátu (Ipolytarnóc, Hollóko – pre deti zo Slovenska, jaskyňa Domica, Morské oko Tornaľa – pre deti z Maďarska).
S-CHKO Cerová vrchovina ďakuje všetkým študentom a ich profesorom, ktorí ich pripravovali na súťaž, miestnej samospráve za príjemné pohostenie a milé privítanie (aj po slovensky) a pracovníkom, kolegom z BNPI za spoluorganizácie súťaže.
Víťazi tohtoročnej súťaže ZŠ ul.Vajanského, Lučenec-SR (obr.vľavo)
Účastníci 8.ročníka Medzinárodnej súťaže "Spoločne chráňme prírodu" (obr.vpravo)
—————