Mokrade
Najväčším naším druhom kôrovca je rak riečny, ktorý sa skrýva vo vyhrabaných jamkách a pod koreňmi stromov v zatienených častiach čistých potokov. Pri väčších stojatých vodách môžeme vidieť z vážok napr. šidlo obrovské, a zraniteľné šidlo Aeschna isosceles, z chrobákov vo vode plávajúceho potápnika obrúbeného či potápnika Cybister lateralimarginalis. Z čistých potokov je známe výskyt viac druhov podeniek, pošvatiek a potočníkov. Z vodných plôch sledovanej oblasti je známy výskyt viac ako dvadsať druhov rýb. Z hľadiska ochrany prírody medzi najvýznamnejšie chránené druhy patria: pĺž severný, čík európsky alebo lopatka dúhová. Z dôvodu malého počtu bystrín, hniezdenie trasochvosta horského je známe len z mála lokalít. V blízkosti zarybnených stojatých a tečúcich vôd môžeme pozorovať pobytové znaky vydry riečnej (stopa, trus, zvyšky potravy).
Vodná a močiarna vegetácia na území CHKO Cerová vrchovina sa prirodzene vyskytuje predovšetkým na alúviách potokov, najmä na alúviu toku Gortvy. Okrem toho sú významnými lokalitami výskytu vodnej a močiarnej vegetácie umelé vodné nádrže – Tachty, Chrámec a Hostice. Rozsiahle trstinové porasty plynule prechádzajú do spoločenstiev vysokých ostríc, okraje lemujú vŕbové kroviny stojatých vôd s prevládajúcou vŕbou sivou.
Priamo na vodnej hladine v závislosti od jej výšky sa vyskytuje vegetácia plytkých stojatých vôd a vegetácia plávajúcich alebo ponorených cievnatých rastlín s rôznymi druhmi červenavcov, močiarok a žaburiniek.
Z chráneného areálu Fenek je známy výskyt mediteránneho prvku - ulitníka pimprlíka bruškatého. Z okrajov vodných nádrží vo vegetácii trste a pálky spomeňme aspoň z chrobákov trstinníky, a rod Plateumaris spp., z pavúkov rod Tetragnatha spp. alebo križiaka trstinového. Medzi bežné a verejnosti známe druhy obojživelníkov zaraďujeme skokana zeleného, ropuchu bradavičnatú ako aj malú, svetlozelenú rosničku zelenú . Na otvorených vodných plochách, na plávajúcich vodných rastlinách si stavia hniezdo potápka chochlatá a menej častá potápka čiernokrká . V trstinových porastoch vodných nádrží hniezdi bučiačik močiarny a kaňa močiarna , ktoré sú cieľovými druhmi vtákov v Chránenom vtáčom území Cerová vrchovina - Porimavie. Trsteniarik škriekavý, trsteniarik bahenný, svrčiak slávikovitý a strnádka trsťová sú typickými spevavcami trsťových a pálkových brehových porastov vodných nádrží.